Електроізолюючі з'єднання. Загальний опис

Терміни «ізолююче з'єднання», «електроізолюючі з'єднання», «електроізолююча вставка», «ізолювальна монолітна муфта», що зустрічаються в різних нормативних документах і технічній літературі, є рівнозначними.

Вставки електроізолюючі (ВЕІ) призначені для забезпечення електричного роз'єднання трубопроводу, що захищається електрохімічним захистом, від об'єкта, що не захищається, заземленого або має власну систему електрохімічного захисту (ЕХЗ), а також електричного секціонування трубопроводів, що проходять в зонах впливу блукаючих і наведених струмів.

Вставки застосовуються для систем транспортування природного газу, сирої нафти і продуктів її переробки, попутного нафтового газу, зріджених газів, ШФЛУ, мінеральних масел, питної води, а також інших технологічних середовищ.

Застосування вставок дозволяє оптимізувати роботу засобів електрохімічного захисту, скоротити витрати на електроенергію, істотно знизити шкідливий вплив наведених (блукаючих) струмів, і як наслідок - підвищити надійність і термін експлуатації трубопроводів.

Ізолюючі монолітні муфти (вставки електроізолюючі, електроізолюючі з'єднання) підземного і надземного виконання відрізняються типом зовнішнього покриття.

 

Електроізолюючі з'єднання встановлюються:

на магістральних трубопроводах, на промислових, технологічних та інших трубопроводах. в системі газопостачання населених пунктів, а також в розподільних комунальних мережах та теплоенергетиці (станції, бойлерні, котельні та ін. де є заземлення).

Рекомендовані місця установки:

 • на кордонах ділянок (секцій) електро-хімічного захисту трубопроводів
 • на кордонах ділянок власності, в т.ч. роз'єднання від трубопроводів-відводів
 • на кордонах ділянок трубопроводу з різними типами і якістю захисних покриттів, різними системами ЕХЗ або значною зміною питомого електроопору грунту, в т.ч. між надземними і підземними ділянками
 • на кінцях зони дії блукаючих або телуричних постійних струмів або змінної напруги
 • на кордонах переходів багатониткових трубопроводів через водні перешкоди
 • на кордоні розділу з незахищеними або заземленими підземними спорудами або обладнанням
 • в місцях з'єднання свердловин підземних нафтосховищ з шлейфами свердловин і іншими трубопроводами
 • в інших місцях, що вимагають електричного поділу трубопроводу

Примітка: Застосування ізолюючих монолітних муфт (електроізолюючих вставок) не обмежується вищевказаними випадками.

 

 

Діелектричні властивості

Головним функціональним призначенням ізолюючих монолітних муфт (вставок електроізолюючих) є забезпечення електричного роз'єднання ділянок трубопроводів.

Перетікання струму може виникнути через різницю потенціалів між ділянками трубопроводу, розділених електроізолюючим з'єднанням, і може здійснюватися через:

 • транспортований продукт
 • навколишнє середовище (грунт)
 • електроізолюючі матеріали, що застосовуються в конструкції електроізолюючого з'єднання.

 

Діелектричні показники ізолюючих монолітних муфт (електроізолюючих вставок) підтверджуються наступними випробуваннями:

 • на діелектричну міцність (електрична міцність при змінному струмі 5000 В з частотою 50 Гц повинна зберігатися протягом не менше 1 хвилини);
 • перевірка електричного опору (електричний опір ізолюючої монолітної муфти постійному струму напругою 1000 В повинна становити не менше 5,0 МОм)

Для запобігання виходу з ладу електроізолюючих компонентів внаслідок імпульсних перенапруг, викликаних зовнішніми джерелами, електроізолюючі з'єднання повинні експлуатуватися з встановленими на них іскровими розділовими розрядниками.